Tavuk Çorbası (8. aydan İtibaren)

bebekler için tavuk çorbası
bebekler için tavuk çorbası

Tavuk Çorbası (8. aydan İtibaren)

Özellikle kış aylarında şifa olmak adına, yavrularınıza tereddütsüzce tükettirebileceğiniz (ayrıca kendinizin de gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz) vitamin dolu bir çorba: Bebekler için tavuk çorbası bir diğer adıyla doğal gripsavar çorba 🙂

Tavuk çorbasından yavrunuza ayırdıktan sonra, tencerede kalan çorbaya tuz, karabiber, kekik, pul biber gibi istediğiniz baharatları ekleyerek; kendiniz de tüketebilirsiniz.

Bu arada ben tavuk göğsü kullandım, elinizde tavuk butu varsa onunla da yapabilirsiniz.

Bebekler için Tavuk Suyu Çorbası Malzemeleri:

  • 2 adet tavuk göğsü
  • 2 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı un
  • 4 yemek kaşığı tel şehriye
  • 1 yemek kaşığı dolusu tereyağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
    Terbiyelemek için:
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 5 yemek kaşığı yoğurt

Bebekler için Tavuk Suyu Çorbası Yapılışı:

Bebekler için tavuk suyu çorbası yapımı için öncelikle tavuk göğüslerini haşlayıp; küçük küçük didikliyoruz. Tavuk haşladığımız suyu dökmüyor; kenara ayırıyoruz. (Bu arada, defne yaprağı kokusunu ve aromasını seviyorsanız; tavukları haşlarken içine 1-2 yaprak defne yaprağı koyabilirsiniz.)

Havuçlarımızı rendeliyoruz. Rendelediğimiz havuçları; 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyduğumuz tencerede hafif pişiriyoruz. Pişen havuca, 1 yemek kaşığı unumuzu ilave edip; unun kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. (Unun tencereye yapışmasını önlemek için sürekli karıştırıyoruz.)
Havuçların üzerine; önceden kenara ayırdığımız tavuk suyunu katıyoruz. Didiklediğimiz tavuk göğüslerini de ilave edip; tavuk suyu kaynayınca şehriyelerimizi de içine katıyoruz.

Bir yandan şehriyelerimiz pişerken; diğer yandan da tavuk çorbasının terbiyesi için malzemeleri hazırlamaya koyuluyoruz. Bir tabağa yoğurt ve yumurta sarısını alıp; pürüzsüz kıvama gelene kadar iyice çırpıyoruz.

Tavuk çorbasının suyundan azar azar alarak; terbiye tabağındaki karışımı ısıtıyoruz. Yeterli ısıya ulaştığında, tavuk çorbasının içine yavaş yavaş katarak, karıştırıyoruz. Bir taşım kaynatıyoruz ve tereyağı ekleyerek altını kapatıyoruz.

Bebeğimizin sıkıntısızca tüketmesi için; onun yiyeceğini blendırdan geçirerek pürüzsüz kıvama getirmeye çalışıyoruz. Yavrunuz tüketirken; ılık olmasına özen gösteriniz.

Ertesi günkü öğünü için tavuk çorbasını bir kavanozun içine de ekstra ayırabilirsiniz. Sıcakken kavanoza koyup; kavanozun kapağını sıkıca kapatıp soğuyana kadar ters çevrilmiş bir şekilde beklettikten sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz. Bebek tavuk çorbasını tüketeceği; benmari usulü ısıtarak yavrunuza ılık bir şekilde verebilirsiniz.Bir taşla iki kuş vurabilmek adına; tencerede kalan çorbaya tuz, karabiber ilave ederek; kendiniz de sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz 😉

Afiyet olsun yavrularımıza ve bize …

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz