Kızılcık Şerbeti Tarifi

kızılcık şerbeti
kızılcık şerbeti

Kızılcık Şerbeti Tarifi

Her meyveye nasip olmaz türkülerdeki başlık olmak 🙂 Türkülere bile konu olan bir meyvedir kendileri… (Haluk Levent’in sesinden dinlemek isterseniz:  https://www.youtube.com/watch?v=0Tdlb9pN7NQ )

Genellikle marmelat ya da reçel biçiminde tüketilmekte ise de ben kızılcığın içecek formunu daha çok seviyorum. Makarna, pilav ve bulgurun bulunduğu yemeklerin yanına çok yakıştırıyorum. Ayrıca vitamin (C vitamini) ve mineral bakımından oldukça zengin bir kırmızı meyve olan kızılcık,  bağışıklık sistemini güçlendirdiği için  insan sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle kış mevsimlerinde hem kendiniz hem de çocuğunuzun kızılcık tüketimi, kış hastalıklarına (soğuk algınlığı, farenjit, larenjit, sinüzit, bronşit vb.) karşı koruyucu bir rol üstlenmektedir.

Pazarda kızılcıkları görmeye başladıysanız, fırsattan istifade rafınıza kaldırabileceğiniz bir tarif olan kızılcık şerbeti

Kızılcık Şerbeti Malzemeleri:

  • 1 kg kızılcık (İsteğinize göre miktarını arttırıp ya da azaltabilirsiniz.)
  • 2 çubuk tarçın
  • 3 karanfil
  • 1 kg şeker (İsteğinize göre miktarını arttırıp ya da azaltabilirsiniz.)
  • 2 litre su

Hem şifa deposu, hem lezzetli bir serinletici içecektir kızılcık şerbeti. Yaz-kış mevsim ayırt etmeden; doğal, katkısız ve sağlıklı ev yapımı meyve suyu tüketmeye bayılanlardansanız, bu basit tarif tam size göre…

Kızılcık Şerbeti Yapılışı:

Kızılcık şerbeti yapımı için önce kızılcıkları güzelce yıkayıp, çöplerini ve saplarını ayıklıyoruz. Sonrasında derin bir kaba alıyoruz. Üzerine 2 litre suyumuzu, 2 çubuk tarçınımızı ve 3 karanfilimizi ekliyoruz. (Mis gibi kokular yayması ve enfes bir aroma vermesi için) Kızılcıklar, rengini bırakana kadar ve yumuşayana kadar (yaklaşık 45 dk) kaynatıyoruz. 1 kg şekeri ilave edip (şeker oranını isteğinize göre arttırıp ya da azaltabilirsiniz. (Ben, tüketmek istediğimde bardağa çok az komposto koyup; çoğunluğuna su kattığım için şeker oranını dolaylı olarak içerken kırıyorum.), 10 dk kadar daha kaynatıyoruz ve altını kapatıyoruz. Kızılcıkları kevgirden geçirip, ezerek süzüyoruz. Taneli seviyorsanız, kevgirden geçirmeyebilirsiniz ya da tortulu sevmiyorsanız kızılcıkları direkt süzebilirsiniz. Tercih sizin… Sıcak sıcak kavanozlara boşaltıyoruz ve boşaltırken üstü köpüklenirse, köpüklerini kaşık yardımıyla üstünden alıyoruz. Kavanozların ağızlarını temizliyoruz. Kaynattığımız kapakları üstüne kapatıp; kavanozları çeviriyoruz. Ve bu şekilde soğumaya bırakıyoruz. (24 saat yerinden hiç kıpırdatmadan, ters bir biçimde bekletiyoruz.) Tüketirken, soğuk olarak tüketmeye özen gösteriniz.

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz