Mısır Konservesi Tarifi

mısır konservesi
mısır konservesi

Mısır Konservesi Tarifi

Bu zamana kadar, salatalarımı süslemek için kullandığım mısır konservelerini, marketlerden hazır alırdım. Pazarda görmüş olduğum mısırları, haşlayıp yemek için almıştım ancak bu sefer konservesini yapmak istedim. İlk kez mısır konservesi yapacağımı, pazarcı arkadaşa belirtince sağolsun ayıklamamın daha kolay olması için mısırları bana parçalayarak verdi. Nasıl parçaladığını anlatmaya çalışayım: Bıçağı önce mısırın içine (koçanına) soktu, ortasından yardı ve mısırı 4-5 parçaya ayırarak poşete koydu. Ben de eve gelince onları teker teker taneledim ve çok az zamanımı aldı. (Daha önce, bıçakla sıra sıra taze mısırın tanelerini çıkarmayı denedim ama başarılı olamadım, mısır çok taze olduğundan parçalandı. Kezâ, bunu haşlayarak da denedim yine aynı şekilde sıra sıra bıçak soktum, bunda da başarısız oldum.) Pazarcı arkadaşın yöntemini tuttum. Bundan sonra yolum belli.

Gelelim mısır konservesi için gerekli malzemelere göz gezdirelim:

Malzemeler

  • 6 adet mısır (Mısır sayısını siz, isteğinize göre arttırıp azaltabilirsiniz.)
  • 3 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 2 litre sıcak suNasıl yapıldığı kısmına göz atacak olursak:Yapılışı

Mısırları taneliyoruz. (Mısırı aldığımızda mısır koçanının içinden kesip, parçalara bölersek tanelememiz kolay oluyor.) Tanelediğimiz mısırları düdüklü tencereye koyup yaklaşık 45 dk kadar kaynatıp, haşlıyoruz. Haşladıktan sonra suyunun beyazı çıkana kadar, soğuk su ile yıkıyoruz. Kavanozların içine mısırları koyuyoruz. Ağzına kadar doldurmayıp; iki parmak kadar boşluk bırakıyoruz.

2 litre sıcak suyun içine 3 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı şekeri koyup karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu suyu, kavanozlara boşalttığımız mısırların üzerine katıyoruz. Havasını çıkarmak için, bıçağı kavanozun kenarına sokup, iç tarafına çekiyoruz. (Havasını çıkarmak, konservelerimizin daha uzun süre dayanması açısından önemli bir detay.)

Kavanoz kapaklarını iyice sıkarak kapatıyoruz.

Tencereye, kapalı kavanozlarımızı kaynaması için koyuyoruz. Ve kavanozların üzerini 1 parmak geçecek kadar, su ile dolduruyoruz. Ocağa koyup, yarım saat kadar kaynatıyoruz. Mısır konservelerini ocaktan indirip; kapaklarını sıkıca bir daha kontrol etmek amacıyla sıkıyoruz. Soğuyana kadar (1 gün) mısır konservelerimizi ters çevirerek bekletiyoruz. 1 günün sonunda serin bir yerde muhafaza ederek, saklayabilirsiniz. İstediniz zaman, salatalarınızı, pirinç pilavlarınızı, mezelerinizi vs. hazırlamış olduğunuz mısırlarla renklendirebilirsiniz.

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz