Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

ev yapımı yoğurt
ev yapımı yoğurt

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Anne sütü ile beslenmekte olan bebekler ek gıdaya 6. ayda başlamaktadır. Ancak bu durum, bebeğinizin gelişimine göre daha erken ya da daha geç olabilmektedir. Ek gıdalar; anne sütü yerine asla geçmez sadece onun tamamlayıcısıdırlar. Mama ile beslenmekte olan bebekler için 4. ayda muhallebi ve 5. ayda yoğurt eklenebilir. 6. aydan önce sebze ve meyve kullanmamaya özen gösteriniz.

Ek gıdaya geçerken, bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; ek gıdaya yoğurt ile başlanmalıdır. Ve bu, bebeğe açken ve öğle öğününde verilmelidir; bebeğin isteğine göre miktarı arttırılmalıdır. Yoğurt ya da herhangi bir ek gıda için bebeğinizin sağlığı açısından önemli bir nokta vardır: yeni başladığınız her gıda sonrası bebeğinizin ishali, kusması gibi durumları takip altında tutunuz. Bebeğiniz o gıdayı istemiyorsa, zorlamayınız. Belli bir zaman geçince o gıdaya tekrar bir şans veriniz. Amaç, ek gıda ile bebeği doyurmak değil; yeni tatlara alışmasını sağlamak. Gıdalara bir çay kaşığı ile başlayıp, yavaş yavaş öğüne dönüştürmeliyiz. Reddetmemesi için, çok fazla yedirmeyin.

Vereceğiniz gıdaları, biberondan kaçınarak; kaşık ile yedirmeye özen gösteriniz. Tercihlerinizi, doğal ve taze gıdalardan yana kullanınız. Bebeği hızlı besleme veya bebeğe aşırı yükleme yaparsanız kusabilir. Dikkat ediniz.

 

 

Evde yaparak, içeriğinde ne olduğunu bilerek, katkı maddesiz sağlıklı yoğurt tüketebilirsiniz. Ek gıdaya geçmiş anneler de bebeklerine, ev yapımı yoğurdu gönül rahatlığıyla tattırabilirler.

Malzemeler

  • 5 litre açık inek sütü (keçi sütü kullanabilirsiniz.)
  • Mayalamak için 1 kase ev yoğurdu
    (bu arada mayasını manda yoğurdu ile de denedim, güzel oldu.)

Yapılışı

Tüketiminize göre, malzemelerdeki süt oranını arttırıp ya da azaltabilirsiniz. Sütü  derin bir tencerede kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra, küçük bakır tencerelere boşaltıyoruz. (Ben yakaşık 2.5’şer litrelik 2 küçük bakır tencere kullandım.) Soğumasını bekliyoruz. Bileğimizi tencereye değdirdiğimizde  yakmayacak kıvama geldiğinde (ananemin öğrettiği bir taktik olur kendileri) mayalama işlemini gerçekleştiriyoruz. Kasedeki yoğurdu, tenceredeki süt ile ılıtarak, tencereye boşaltıp karıştırıyoruz. Her bir litre için 1 çorba kaşığı  yoğurt kullanarak karıştırabilirsiniz. Karıştırma işleminden sonra, tencere kapaklarını kapatıp; soğuk bir ortamda (yoğurdun katı olmasını sağlıyor) tencereleri sofra bezi ile sarıp, üzerini örtüyor ve yaklaşık 8 saat bekletiyoruz. Daha sonra tencerelerin kapakları açık bir şekilde, buzdolabına koyarak 24 saat bekletiyoruz. 24 saat sonunda tencere kapaklarını kapatabilirsiniz.

Afiyet olsun…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz