Domates Sosu Tarifi

domates sosu
domates sosu

Domates Sosu Tarifi

Kış aylarında organik domatese ulaşmak kolay değildir. Kış aylarında da kullanabilmek amacıyla domates sosu konservesi pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu konserve yapımı için de yaz ayları beklenmektedir. Çünkü yaz ayları (özellikle ağustos ayı) domatesin en güzel zamanıdır. Çünkü; boldur, ucuzdur ve lezzetlidir. İçerisine de hiçbir yağ  ilave etmenize gerek yoktur. Ama dilerseniz, sıvıyağ kullanabilirsiniz (Ancak katı yağ asla kullanmamalısınız.)

Malzemeler

  • 10 kg yumurta domates
  • 8 çorba kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı şeker

Yapılışı

Her mevsim, yemeklerinizin içinde sos olarak kullanabileceğiniz lezzetli bir domates sosu tarifini buraya not düşüyoruz. Bu sosu, yemeklerin, çorbaların içine kullanabileceğiniz gibi  makarna ya da kızartma sosu olarak, menemenlerde, et yemeklerinizin içerisinde de kullanabilirsiniz.

Öncelikle, domates sosu için seçilen domatesler yumurta şeklinde olmalıdır. (Yumurta domatese Bursa domatesi de deniyormuş, bunu yeni öğrendim.) Aşağıdaki görselde de görebilirsiniz. Bu sos için, bu tip domateslerin seçilmesinin nedeni: bu domateslerin su oranı düşüktür ve bu yüzden hacmen daha fazla sos elde edilir.

Domatesler güzelce yıkanır. Sap kısımları ve çürük yerleri kesip, atılır. (Ben kabuklarını soymadım, iyice kaynatıldığı ve blender dan geçirildiği için kabuk tadı asla gelmiyor. Ancak siz soymak isterseniz; kolaylık olması açısından  domatesin dibine artı işareti gibi bir çizik atıp; sonra da kaynar suda 1-2 dakika kadar bekletip; hemen ardından da buzlu suya domateslerinizi bırakabilirsiniz. Domateslerinizin kabukları, çizik attığınız yerlerden soyulmaya başlayacaktır.) Domatesler ikiye bölünür. Bu şekilde iri iri, derin bir tencereye alınır ve hiç su eklemeden kaynamaya bırakılır. Sık sık blender ile karıştırılır. 7 saat kadar kıvamı yoğunlaşana kadar kaynatılır.

Ocaktan inmesine yakın, 8 çorba kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı şeker ilave edilir. (Damak tadınıza göre , domates sosunun tuz ve şeker oranını arttırıp ya da azaltabilirsiniz. Ben şekeri; sosu lezzetlendirmesi açısından tercih ediyorum.) Baharatlı lezzetlerden hoşlanıyorsanız, domates sosunuz kaynadığında ada çayı yaprağı, fesleğen yaprağı gibi aromalar kullanabilirsiniz.

Hazırlamış olduğumuz domates sosu sıcak bir şekilde kavanozlara doldurulur ve kavanozlar ters kapatılır. 24 saat bu şekilde duru ve daha sonra serin bir ortamda muhafaza edilir. Bir kavanozu açtıktan sonra ise buzdolabında tutup; en fazla 3 gün içerisinde tüketilmelidir.

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz