Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

anne sütü nasıl arttırılır
anne sütü nasıl arttırılır

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Birçok annenin (özellikle yeni annelerin) en büyük sıkıntılarından bir tanesi; dünyaya adapte olmaya çalışan bebeğinin ihtiyacı olan besini %100 olarak anne sütü ile karşılayamamaktır. Ancak bu kaygı durumu, sütünüzün en büyük düşmanı olan stresi tetiklemektedir. O yüzden siz sadece, elinizden geleni yapın ve gerisini düşünmeyin. Özellikle “çevre” dediğimiz o gereksiz baskıyı ise göz ardı etmeye çalışın. “Aaa sütün yetmiyor mu?” “Yazık!” “Ah ah, tüh tüh, vah vah!” gibi ünlemleri hayatınıza sokanları, hayatınızdan çıkartmaya çalışın. Göğüsleriniz, şırıl şırıl sürekli süt gelmesi beklenen birer musluk değil. Stres seviyenize, uyku durumunuza, yorgunluğunuza, yediklerinize, içtiklerinize kadar birçok faktörden etkilendiği için hepsi arasında %100 maksimum uyum olması beklenmez. Anne sütü elbette önemlidir; faydalarını yaz yaz bitiremeyiz burada (başka bir yazımın konusu olsun bu) ancak; gelmiyorsa daha doğrusu yetmiyorsa ne yapacağız?

Baktınız  sütünüz yetersizse ve bebeğiniz doymuyorsa mamaya başlarsınız. Amaç: minik bebeğinizin doyması. Bu yüzden; araca değil; amaca odaklanın ve asla kendinizi suçlu hissetmeyin. Ama mamaya başlarken ya da başlamadan önce kendinizde de anne sütünü arttırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur.

Bizzat kendimin deneyimlemiş olduğu ve bana fayda sağlayan şeyleri burada sizinle paylaşacağım:

Su

Herşeyden önce bol bol su tüketin. Aklınıza gelebilecek her yerde, eliniz altında muhakkak su bulundurun (Dışarı çıkarken çantanızda, yatarken başucunuzda, mutfakta, salonda masanın üstünde gibi) Günde en az 2.5 litre içmeye özen gösterin. Sütünüzün en büyük dostu; sudur.

Dereotu

Dereotunu ister direkt tüketin; ister kahvaltınızda, isterseniz de salataların içinde bol bol kullanın.

Kimyon Çayı

1 fincan bardağa, 1tatlı kaşığı kimyon koyup karıştırın ve kimyonun çökmesini bekleyin. Böylece sıcak su da ılımış olacaktır. (Tadının güzel olduğu pek söylenemez ama yapacak birşey yok, kimyon süt arttırmada çok etkili.) Yemeklerinizin içine de kimyon kullanabilirsiniz.

Rezene Çayı

Çay arttırmada en bilinen bitki: Rezene. Tane tane, kurusunu bir süzgecin içine koyup; sıcak su dolu fincanda 5 dakika demlendirip tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için içerisine 1 tatlı kaşığı bal ya da pekmez katabilirsiniz.

Boza

Kesinlikle işe yaradığı kanısındayım. Kilo yapar diye sakın çekinmeyin. Hiçbir şey yavrunuzun beslenmesinden daha mühim olamaz.

Solgar Brewer’s Yeast with Vitamin B12 Tablet

Malt bir tablet olmasının yanında B12 vitaminini de bünyesinde barındırması piyasadaki diğer ilaçlardan kendisini farklı kılıyor. Sabah-öğle-akşam 2’şer tablet alınması öneriliyor. İçinde 250 tablet mevcut. Piyasa fiyatı: 125 lira kadar. Reçetesiz, eczanelerden temin edebilirsiniz.

Hoşaf

Şerbetli tatlı yerine hoşaf tercih edebilirsiniz. Ne hoşafı olduğu pek de mühim değil aslında. İçinde su ve meyve olan herşey makbul 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz