Çocuklarda Rutin Oluşturmanın Önemi

çocuklarda rutin oluşturmanın önemi

Çocuklarda Rutin Oluşturmanın Önemi

Rutin ve düzen özellikle okul öncesi çocuklar için oldukça önemlidir. Bu, onlara güven duygusu sağlar, onlar öngörülebilir bir dünya isterler, sınırların nerede başlayıp biteceği, bir sonraki adımın ne olacağını bilmek onları rahatlatacaktır.

Çocukların zaman yönetimi yoktur. Dolayısıyla onlara daha çok yaratıcılık için zaman kalmasını sağlayabilir rutinler. Geri kalan zamanlarında, bütün enerjilerini yaratıcılık için kullanabilirler.
Rutinlerin bir diğer faydası da, biyolojik saati düzenlemektir. Örneğin çocuk uyku saatini bilirse ve bunu düzene oturtursa bizimle güç mücadelesi azalacak; inatlaşmayı bırakacaktır.
Her zaman rutinler yeniden düzenlenebilir olmalı ve duruma göre esneklik şansına sahip olmalıdır.
Unutmayalım ki rutinler, bizim aile hayatımızı güçlendirmek için vardır 😉
Mesela biz şu aralar, uyku saatiyle ilgili sıkıntılar yaşıyoruz, yatmak istemiyor; oyun oynamak istiyor sürekli. Akşam 19:30’da uyuma hazırlıklarına başlayarak, geri kalan süreyi esnek tuttum. 19:30’da süt iç; 19:40’ta pijama giy vs diye çocuğu sıkmak istemedim. 19:30’da başlayalım da gerisi gelir, Allah büyük dedim 🙂
O yüzden pinterest’te gördüğüm ve beğendiğim bir aktiviteyi, kendimize uyarladım. Süt içmek, pijama giymek, tuvalete gitmek, elleri yıkamak, dişleri fırçalamak, kitap okumak ve yatmadan önce su içmek gibi aktiviteleri resmettim ve iki küçük mıknatısla resmi tamamladım.
Her bir aktiviteyi yaptıkça, mıknatısları yapıştırarak görevini tamamladı bizimki ve böylece bu rutini eğlenceli bir oyuna getirdik 😉
Umarım sizlerin de işine yarayan bir yazı olmuştur 😉
Sevgiler & Sabırlar (Bol Rutinler 🙂 )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz