Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmelidir?

bebeklere bal ne zaman verilmez
bebeklere bal ne zaman verilmez

Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeklerimiz 6. aya geldiğinde, onlar için gerekli olan gıdaları;  onlara tehlike oluşturmayacak biçimde doğru zamanda vermek oldukça önemlidir. Bu ek gıda döneminde dikkat edilmesi gereken gıdalardan birisi de baldır.

Bebeklere balın doktorlar tarafından 1 yaşından önce verilmesi tavsiye edilmez. 1 yaşını geçtikten sonra bebeklere bal verilebilir.

“Peki neden küçük bebeklere bal verilmez?” diye sorduğumuzda bunu cevabı arıların bal yapma sürecinden kaynaklanmaktadır. Çünkü arılar bal yaparken “kolostridyum botalium” denilen bakteriyi bal bırakmaktadır. Bu bakteri zehirlenmeye yol açabilmektedir (nadir de olsa). Hatta bu zehirlenmenin adına botulizm – bal zehirlenmesi – denmektedir. 1 yaşından küçük bebeklerin sindirim sistemi henüz tam gelişmediği için bebekler bu bakteriye karşı savunmasız kalmaktadır. Yetişkinlerin sindirim sistemi gelişmiş olduğu için, büyüklerde herhangi bir zehirlenme görülmemekte ve bu bakterideki zehri çeper gibi önlemektedir. Dolayısıyla bebeklerimizi riske atmamak adına (nadir bir ihtimal de olsa) 1 yaşından küçük bebeklere bal verilmemesi önerilmektedir.

Peki “1 yaşından sonra bebeğime balı nasıl vermeliyim?” diye bir sorunuz varsa onu da kısaca cevaplayayım: Sevdiği yiyeceklere karıştırarak (birkaç damla damlatarak) balı verebilirsiniz. Örneğin yoğurda koyup karıştırabilirsiniz; krep üzerine koyabilirsiniz vs. (3 gün beklerseniz bebeğinizin bala karşı alerjisi olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz)

“Balın bebeğe faydası faydası nedir?” diye bir soru da aklınıza takılırsa:

  • Mineral, vitamin ve amino asit içermektedir.
  • İçeriğindeki antioksidan sayesinde bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmektedir.
  • Bebeğinizin öksürüğü varsa, onu hafifletmektedir (ben en çok bu faydasını gördüm gözle görülür şekilde 😉 ). Boğazı şişse, boğazını yumuşatmaktadır.
  • Prebiyotik olduğu için vücuttaki faydalı hücreleri arttırmaktadır.
  • Bebeğiniz ishal ise; ishalin şiddetini azaltmakta; süresini ise kısaltmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz