Ev Yapımı Limonata

ev yapımı limonata yapımı
ev yapımı limonata yapımı

Ev Yapımı Limonata

Özellikle yaz aylarında ferah ferah hem çocuklarımızın hem de bizlerin sağlıklı bir şekilde tüketebileceği içecek: Ev Yapımı Limonata… Üstelik 1 adet limon ve 1 adet portakal ile gayet bereketli bir miktar elde edebilirsiniz.

Evde gayet basit şekilde hazırlayacağınız limonatanın tadını, dışarda bulamayacağınızın garantisini verebilirim 😉

Ben ilkbahar aylarında portakal ve limondan fazlaca alıp; dilimleyerek buzlukta stokluyorum ve yazın tüketeceğimiz zaman böylece gayet pratik oluyor. Zaten aşağıda da anlattım 😉

Malzemeler:

2.5 litre limonata için;

  • 1 adet limon
  • 1 adet portakal
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 2.5 litre içme suyu
  • 3 yemek kaşığı esmer toz şeker (kullandığımız şeker ölçüsüyle gayet hafif bir tadı oluyor; dileyen miktarı arttırabilir ya da beyaz toz şeker de kullanabilir. Hiç şeker koymamazlık yapmayın, ben denedim tadı çok kötüydü 🙂 )

Yapılışı:

Limonata yapımı için kullanacağımız limon ve portakalları, öncelikle sirkeli suda 15 dakika bekletiyoruz. (Portakal ve limonları kabuklarıyla birlikte kullanacağımız için, temizleme aşaması çok önemli.)

Portakal ve limonları dilimliyoruz ve varsa çekirdeklerini çıkartıyoruz.

Dilimlediğimiz 1 portakal ve 1 limonu buzdolabı poşetine koyuyoruz ve buzluğa kaldırıyoruz.

Ben 5 poşet hazırladım. Toplamda da 5 limon, 5 portakal kullandım.

Limonata yapmak istediğinizde, dilediğiniz zaman çıkartıp yapabilirsiniz. Bunun için ise hazırladığımız 1 poşeti buzluktan çıkarmamız kâfi 😉

Buzlu şekilde çıkardığımız portakal, limon ve 3 yemek kaşığı esmer toz şekeri rondodan geçiriyoruz.

2.5 litre içme suyumuzun içine limon tuzunu koyup karıştırıyoruz.

Sonrasında, rondodan geçirdiğimiz malzemeleri bu suyun içine ilâve ediyor ve karıştırıyoruz. Limonata karışımımızı 15 dakika kadar dinlendiriyoruz. 

Dinlenen limonata karışımı, bir tülbent yardımıyla sürahi içine süzüyoruz.

Bu şekilde, limonatanın pütürtüleri tülbentin içinde kalacaktır 😉

Bu kadar basit işte. Limonatamız hazır 😉

Tupperware bir bardak ya da bir şişe içinde çantalarınızın içinde her daim hazır bulundurabilirsiniz. Buz gibi içmek isterseniz de birkaç küp buz atıp; bir termos bardağın içinde sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatması adına yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Ben 1 bardak içine karanfil atıyorum, karanfil kokusunu verene kadar (yaklaşık 2 saat) buzdolabında bekletip ferah ferah içiyorum.

(Varsa taze nane yaprağı da ilâve edebilirsiniz. Kokusu ve aroması ile limonata ile çok güzel ve lezzetli bir biçimde bütünleşecektir 😉 )

Afiyet olsun…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz