Doğurganlığı Arttıracak Yöntemler Nelerdir?

hamile kalma şansını arttırmak
hamile kalma şansını arttırmak

Doğurganlığı Arttıracak Yöntemler Nelerdir?

Bazı çiftler için hamile kalmak çok basit olabilir. Bazıları için ise biraz sabır ve şans gerektirmektedir. Hamile kalma ihtimalini arttırmak için yapılması ve yapılmaması gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle yapılması gerekenlerden başlayalım:

Yapılması Gerekenler:

* Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek: Kilonuzu koruyun, günlük yaşamınıza fiziksel aktivite katın, sağlıklı beslenin, kafein kullanımını sınırlayın ve stres seviyesini kontrol altında tutun. Bu iyi alışkanlıklar, gebelik süresince hem size hem de bebeğinize yararlı olacaktır.

* Düzenli seks yapmak: Hamile kalmak isteyen çiftler için aşırı seks diye birşey yoktur. Pek çok çift için yalnızca bu bile yeterli olabilir.

* Yumurtlamaya yakın dönemde her gün seks yapmak: Yumurtlamaya yakın dönemde her gün seks yapmak, hamile kalma olasığını arttırabilir. Her seks yapıldığında, eşinizin sperm yoğunluğunda hafif bir düşüş olsa da, genellikle bu sağlıklı bir erkek için problem oluşturmaz.

* Gebelik öncesi planlamasını yapmak: Doktorunuz genel sağlık durumunuzu değerlendirerek, sağlıklı hamilelik olasılığınızı arttırabilecek yaşam tarzı değişikliklerini belirlemede size yardımcı olacaktır. Gebelik öncesini planlamak, siz veya eşinizin hamile kalmaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık probleminin söz konusu olduğu durumlarda daha da faydalı olacaktır.

Yapılmaması Gerekenler:

* Stres: Bazen hamile kalmaya çalışmak eğlenceden ziyade; görev gibi görünebilir. İlk denemelerde hemen hamile kalamazsanız, kendinizi aşırı strese sokmayın. En iyi şartlarda bile, bir döngüde hamile kalma olasılığınız en fazla % 50’dir. En sağlıklı çiftler, düzenli ve korunmasız seks ile bir yıl içinde hamile kalırlar.

* Sigara İçmek: Tütün, rahim ağzı sıvısında spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilecek değişikliklere yol açar. Ayrıca, sigara içmek; düşük yapma, düşük doğum kilosu ve bebeğin oksijen ve besinlerden yeterince yararlanamaması gibi riskleri arttırır. Sigara içiyorsanız; hamilelik öncesinde bırakmanıza yardımcı olması için doktorunuza danışın. Hem kendiniz hem de ailenizin iyiliği için sigarayı bırakma konusunda kararlı olun.

* Alkol tüketimi: Alkol tüketimi doğurganlığı azaltabilir ve hamile kalırsanız cenin için de zararlı olabilir.

* Doktor onayı olmadan ilaç kullanımı: Reçetesiz satılanlar da dâhil olmak üzere belli ilaçlar hamile kalmayı zorlaştırabilir. Diğerlerinin ise hamilelikte kullanımı, güvenilir olmayabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz