Kayısı Tatlısı Tarifi

sağlıklı tatlı
sağlıklı tatlı

Kayısı Tatlısı Tarifi

Pratik, az malzemeli ve hafif bir tatlı olan: Kayısı Tatlısı… Şeker kullanmadan, gayet şeker ihtiyacını karşılayıcı ve son derece yapımı basit bir tatlı olur kendisi. Hem fit; hem de doyurucu bir tarif… Büyüğünden küçüğüne herkesin severek de tüketeceğine kefilim 😉

Malzemeler:

  • 12 adet gün kurusu kayısı
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı kaymak
  • 1 avuç badem
  • 1 su bardağı su

Yapılışı:

Öncelikle kayısılarımızın yumuşaması için, 15 dk kadar sıcak su içinde bekletiyoruz. Sonrasında su ve balı bir tava içerisine alıyoruz. Bal yoksa şeker de kullanabilirsiniz. Ancak balın şekerden daha hafif bir tat vereceğini hatırlatmakta fayda var. Balın, suyun içinde iyice çözülmesini sağlayacak kadar karıştırıyoruz.

Bal çözülünce; kayısılarımızı ballı su karışımımızın içine koyuyoruz. Kayısılarımızın, biraz daha yumuşaması ve balın tadını özümsemesi açısından 15 dk kadar daha kaynatıyoruz.

Ballı su şerbetini içine çeken kayısıları, bir tabağa aktarıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.(Soğutma sebebimiz; kaymağı içine koyunca, kaymağımızın erimemesi için)

Kayısılarımızın içine, kaymağı koyup; 2-3 adet bademi kaymağa oturtuyoruz ve kayısıyı kapatıyoruz. Tüm kayısılar için aynı işlemi gerçekleştiriyoruz. En son işlem olarak da, üzerine dövülmüş ceviz serpiyoruz. Hem görsellik hem de badem ve ceviz uyumu açısından 😉

Afiyet & şifa olsun yavrularımıza ve bize…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz