Kabızlığa İyi Gelen Bebek Maması

kabızlığa iyi gelen bebek maması yapılışı
kabızlığa iyi gelen bebek maması yapılışı

Kabızlığa İyi Gelen Bebek Maması

Kabızlık bebekler için problem ise, anne-babalar için büyük bir problemdir. Özellikle bebeğimiz ek gıdaya geçiş döneminde, bu sorunla sık sık karşılaşmaktadır.

Kabızlığa iyi gelen bebek maması tarifinden önce, kendi bebeğime de uyguladığım birkaç hareket tavsiyesi de verebilirim. Bebeğiniz yenidoğan ve henüz emeklemiyor ise bebeğinizi sırt üstü yatırarak bacaklarıyla pedal çevirtebilirsiniz (hafif hafif), karnına masaj uygulayabilirsiniz. Anne sütü alıyorsa da, annenin tükettiği yiyeceklere dikkat etmesi önemlidir. Annenin, kabızlık yapacak yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Bebeğiniz emekliyorsa da evde/dışarda birkaç tur atmak gibi aktiviteler yaptırarak hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Ek gıda dönemindeki bebeğiniz için pilav, muz tüketimini azaltabilirsiniz. Hazırladığınız sebze pürelerinin içine zeytinyağını birkaç kaşık fazla katabilirsiniz. Bebeğinizin öğünlerinde bağırsaklarını rahatlatıcı etkisi olan kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, armut gibi yiyeceklere biraz daha öncelik verebilirsiniz. Bunları yemek istemezse de kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik gibi kuru meyveleri kullanarak komposto yapıp, bebeğinize içirebilirsiniz.

(Ben genellikle kuru kayısıyı sıcak su ile kaynatıp; ılıdıktan sonra bu karışımın suyunu bebeğime içirdiğimde olumlu sonuç aldım, alıyorum.)

Yine de bunları doktorunuzla konuştuktan sonra, bebeğinize uygulamanız daha sağlıklı olacaktır 😉

Bunların hiçbiri işe yaramazsa bebeğinizin bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için dışkı yumuşatıcı, sürekli olmamak kaydıyla fitil kullanabilirsiniz (doktor onayı şartıyla)

Bebeğiniz, 3 gün boyunca kakasını yapamazsa muhakkak doktora götürünüz.

Kabızlığa iyi gelen bebek maması  için gerekli olan malzemeler ve hazırlanışı aşağıdaki gibidir.

Kabızlığa iyi gelen bebek maması malzemeleri:

Muhallebisi için:

  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı pirinç unu
  • 1 çay kaşığı irmik

Diğer malzemeler:

  • 1 adet bebek bisküvisi
  • Yarım çay kaşığı tarçın
  • 10 adet kuru üzüm
  • 2 adet kuru kayısı

Kabızlığa iyi gelen bebek maması yapılışı:

Kabızlığa iyi gelen bebek maması yapmak için öncelikle muhallebimizi hazırlıyoruz. Biraz cıvık olabilir, sonrasında diğer malzemelerle de karışacağı için, istenilen kıvama ulaşacaktır.

Rondoya bebek bisküvisi ve tarçını ilave ediyoruz.

Hepsini rondodan geçiriyoruz.

Ardından yumuşaması için, sıcak su içinde 15-20 dakika önceden beklettiğimiz kuru kayısı ve kuru üzümü ilave edip, tekrar rondodan geçiriyoruz.

İster o an tüketimini sağlayıp; isterseniz de seyahatler, gezmeler, misafirlikler vs. için hazırlayıp, kavanoz içine koyabilirsiniz.

Hem tüketilirken ısıtma, soğutma gibi extra işlemlere gerek yok, yedirmeniz sizin açınızdan da kolay olacaktır. T

Kabızlığa iyi gelen bebek mamasının tadı da güzel olacağı için, bebeğiniz keyifle tüketecektir ve bebeğinizin bağırsak problemi yaşamasını minimum seviyeye çekecektir 😉

Afiyet olsun yavrularımıza…

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz