Ispanaklı Pirinç Yemeği (8. Aydan İtibaren)

ıspanaklı pirinç tarifi
ıspanaklı pirinç tarifi

Ispanaklı Pirinç Yemeği (8. Aydan İtibaren)

Bebeklerimizin ek gıda döneminde ıspanak önemli bir yer kaplamaktadır. Birtakım kaynaklarda ıspanak tüketimi  için bebeklerimizin 6. ayının uygun olduğu söylense de; ben cesaret edemedim, garanti olması açısından bebeğimin 8. ayını bekledim. Ve bebeğim için gayet doyurucu ve anneler için yapımı oldukça basit olan; ıspanaklı pirinç yemeği hazırladım. Çok hafif ve bebeğimin sevdiği bir tat oldu, evde yapmış olduğum yoğurt eşliğinde afiyetle tüketti 😉

Ispanağı diğer sebzelerden ayrı kılan nokta, diğer sebzelere nazaran yaprağında daha fazla protein içermesi. Bundandır ki Temel Reis’in en önemli besinidir ıspanak 😉 Bebeğimizin kemiklerinin güçlenmesi için, A vitamini deposu olması açısından da tüketimi özellikle bebeklerimiz açısından daha cazip hale gelmektedir.

Ispanak ile ilgili değinmek istediğim birkaç nokta var:

  • Ispanağın faydasını tam olarak görebilmek için; taze olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bunu sağlamak için ise ıspanakları aldığımızda, yıkamadan buzdolabı poşetlerine koyabiliriz ve böylece 4 gün boyunca buzdolabında da saklayabiliriz.
  • Ispanağı pişirdikten sonra ise içindeki vitamin değerinin düşmemesi için tekrar ısıtmayınız; uzun süre bekletmeden tüketimini sağlayınız.
  • Ispanakları iyice yıkamak ise bir diğer önemli noktadır. Önce köklerini ayıklayıp; atıyoruz. Yapraklarını en az 15 dakika sirkeli suda bekletip; sonrasında toz toprak kalmayana kadar yıkıyoruz.
  • Ispanak, özellikle de folik asit bakımından zengin olduğu için tam olarak faydasını verebilmesi için buharda pişirmenizi öneririm (Çünkü suda kaynatıldığında, vitaminleri maalesef boşa gidecektir.)
  • Asitli bir sebze kategorisinde olan ıspanağın tüketimine; bebeklerinde sık sık pişik sorunu olan ebeveynler dikkat etmelidir.
  • Ispanak alerjik özelliği olan bir sebze olduğu için; bebeğinizin en az 8. ayını beklemenizi öneririm.

Malzemeler:

  • 8 yaprak ıspanak
  • 1 yemek kaşığı pirinç (ya da bulgur)
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Ispanaklı pirinç yemeği yapımı için öncelikle; ıspanakları sirkeli suda bekletiyoruz ve iyice yıkıyoruz.

Sonrasında buharda  haşlayıp, püre haline getiriyoruz. Bir kenarda bekletiyoruz.

Diğer yandan da 1 yemek kaşığı pirinci de; pirinçler yumuşayana kadar suda pişiriyoruz.

Püre haline getirdiğimiz ıspanak ve yumuşattığımız pirinçleri bir kase içine alıp; 1 tatlı kaşığı zeytinyağını da katıp; ıspanaklı pirinç yemeğini bebeğimize ılık ya da oda ısısında yediriyoruz.

Afiyet olsun yavrularımıza…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz