Evde Labne Peyniri Nasıl Yapılır?

labne
labne

Evde Labne Peyniri Nasıl Yapılır?

Evde hazırladığımız herşeyin tadı daha güzel, içeriği daha sağlıklı oluyor. Ve bu şekilde  içimize daha çok sinerek, evlatlarımıza besinimizi tükettirebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de özellikle bebeğimizin ek gıdaya geçme döneminde tükettiği: labne peyniri. Labne peynirini özellikle 6. aydan itibaren bebeğimize vermeliyiz. (Ben, hemen hemen her kahvalltısına en az 1 tatlı kaşığı ilave ediyorum.)

Elbette kendiniz de sıcacık ekmeğinizin üstünde labne peynirini tüketebilirsiniz;)

Malzemeler:

İhtiyacımız olan sadece 2 malzeme. Bunlar:

– Çiğ süt (1 litre)
– Süzme peyniri (1 yemek kaşığı)

Miktarı istediğiniz kadar arttırabilirsiniz. (1 litreye 1 yemek kaşığı süzme peynir; 2 litreye 2 yemek kaşığı süzme peyniri şeklinde devam ediyor.)

Yapılışı:

Öncelikle yoğurt yapar gibi yaptığımızı söyleyerek açıklamaya başlayayım.

Başlangıç olarak, çiğ sütümüzü kaynatıyoruz. Kaynayan sütü ocaktan alıp; kavanoza boşaltıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. (serçe parmağımızı içine batırınca, parmağımızı yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır ya da bir diğer ipucu, bileğimizi kavanoza değdirince ve bileğimizi yakmayacak sıcaklıkta  olmalıdır.)

Sütümüz istediğimiz sıcaklığa gelince, süzme peynirini bu süt ile yumuşatıyoruz. (1 yemek kaşığı süzme yoğurduna, 3 yemek kaşığı sütü ilave ederek yumuşatabilirsiniz.) İyice ezdiğimiz süzme peynirini, kavanozumuza aktarabiliriz.

Ardından kavanozumuzun kapağını, sıkıca kapatıp  fırına (boş, çalışmayan) atıyoruz. (Ben yoğurdu da fırında mayalıyorum birkaç zamandır, elim alışmışken peyniri de burada mayalamak istedim.) Siz isterseniz çarşafa falan sararak da sıcak bir ortamda bekleterek mayalandırabilirsiniz. 10 saat kadar mayalandırıyoruz.

Labne peynirimizin fıırındaki mayalama işleminden sonra 8 saat kadar da buzdolabında dinlendiriyoruz.

Dinlenen labne peynirimizi, temiz bir tülbentin içine alıp süzmeye bırakıyoruz. Tülbenti iyice sıkmanızı tavsiye ederim. 8 saat kadar da süzme işleminde bekletiyoruz. Peynirimizin böylece iyice süzülmesini sağlamış oluyoruz. Zamanı kısa tutmak isterseniz, tülbentin üzerine bir ağırlık koyarak süreyi kısaltabilirsiniz.

8 saat sonrasında peynirimiz süzülmüş oluyor.

Altındaki suyu da(peynir altı suyu olarak geçiyor.) dökmemenizi tavsiye ederim. Peynir altı  suyunu dolaba kaldırabilirsiniz ve ihtiyacınız olduğunda çorbalarınızda kullanabilirsiniz.

Tülbente süzülen labne peynirini kasemize boşaltabiliriz. Bu arada kıvamı benim için ideal idi. Sizinki katı olursa, altına süzülen sudan biraz ilave ederek, peynirinizi yumuşatabilirsiniz.

Afiyet olsun yavrularımıza…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz